Projekt DiCiM (Digitalised Value Management for Unlocking the potential of the Circular Manufacturing System with integrated digital solutions) usiluje o vývoj nejmodernější platformy s otevřeným přístupem a řešení, která digitalizují evropský systém zpětného odběru elektroodpadu a automobilového odpadu. Projekt se bude podílet na vývoji cirkulární ekonomiky, která by do roku 2030 měla přispět do evropské ekonomiky 100 miliard eur. Cílem projektu je vyvinout nejmodernější technologii pro sledování a vyhodnocování stavu součástek, aby je bylo možné využít při repasování a opravách domácích spotřebičů a automobilů. Výsledky výzkumu budou pilotně ověřeny a demonstrovány společnostmi, jako jsou Gorenje, d.o.o. nebo Lexmark International Technology.
Podle Aleny Klapalové, hlavní řešitelky z Masarykovy univerzity, by měl projekt DiCiM mít významný dopad na rozvoj digitálně posílené cirkulární ekonomiky v celé Evropě. Projekt zaměřený na budoucnost odpovídá ambicím Zelené dohody pro Evropu (European Green Deal) a požadavkům Evropské digitální dekády.
V současnosti evropské země recyklují 42.5 % svého e-odpadu. Většina členských států Evropské unie ale nestíhá naplňovat stanovený cíl 65 %.
David Póč, ředitel pro strategii z Masarykovy univerzity, zdůraznil, že by projekt DiCiM mohl pomoci tuto mezeru překlenout vytvořením platformy, která by měla zpřístupnit jeden milion dalších náhradních dílů pro repasování v evropském automobilovém sektoru, což by vedlo k úspoře 4500 tun CO2. Z dlouhodobého hlediska projekt a partnerství poskytují také příležitost pro samotné zákazníky, kteří se mohou podílet na udržitelnosti svých spotřebičů a technologií.
DiCiM odstartoval 1. ledna 2023, potrvá čtyři roky a propojí experty z oblasti výzkumu se zástupci průmyslového sektoru a IT profesionály z osmi evropských zemí.
Do projektu jsou zapojeni tito partneři:
- Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta
- Královský technologický institut Stockholm (Kungliga Tekniska Hoegskolan)
- Univerzita v Lublani (University of Ljubljana)
- Technická univerzita Chemnitz (Technical University Chemnitz)
- IDENER research and development AIE
- IRIS Technology Solutions S.L.
- Signifikant Svenska AB
- C-ECO Circular Economy Solutions GmbH
- Gorenje, d.o.o.
- Arcelik a. s.
- Lexmark International Technology Hungária Kft.
- Crowdhelix Limited